کاربردهای لیزر در دندانپزشکی چیست؟
کاربردهای لیزر در دندانپزشکی چیست؟
2022-05-28
جراحی لثه چیست
جراحی لثه چیست
2022-08-20
Show all

پروتز دندان فک بالا

پروتز دندان فک بالا

پروتز دندان فک بالا چیست؟ و دلایل استفاده از آن

در شرایطی که بیمار به طور کامل دندان های خود را از دست داده باشد و یا ریشه های باقی مانده قابل نگهداری و یا بازسازی نباشد پیشنهاد می شود از درمان های جایگزین مانند پروتز متحرک فک و یا قرار دادن ایمپلنت دندان و پروتز کامل فک استفاده شود. هر کدام از این درمان ها دارای مزایا و معایب مختص به خود بوده و بسته به شرایط استخوانی بیمار قابل اجرا می باشد.

روش های پروتز دندان فک بالا به چه صورت است؟

پروتز های ثابت تمام فک بر هشت پایه ایمپلنت:

با استفاده از مواد سرامیکی ساخته شده و روی ایمپلنت های قرار گرفته در فک بیمار پیچ می شود. در مواردی که شرایط استخوانی بیمار مناسب باشد برای فک بالا به تعداد هشت فیکسچر قرار داده می شود که تعداد چهارده دندان روی آن قرار می گیرد. در مواردی این دندان ها به صورت چند تایی از هم جدا شده و در مواردی به صورت متصل می باشد.

پروتز ثابت تمام فک بر چهار پایه ایمپلنت:

در مواردی که شرایط اسخوانی بیمار مناسب نباشد تعداد چهار پایه ایمپلنت در محلی که بافت استخوان شرایط مناسبی داشته باشد قرار میگیرد. سپس یک پروتز تمام فک از جنس سرامیک روی ایمپلنت ها پیچ می شود.

پروتز متحرک بر پایه ایمپلنت:

در مواردی که شرایط استخوانی بیمار اجازه کاشت تعداد کمتری ایمپلنت را می دهد از پروتز های متحرک که از جنس دندان های های پیش ساخته و بیس یا پایه اکریلی هست، استفاده می شود که بر روی لثه و همچنین ایمپلنت ها قرار می گیرد.

پروتز متحرک معمولی فک:

این نوع از پروتز متحرک که با نام دندان مصنوعی شناخته می شود از جنس دندان های پیش ساخته و مواد آکریلی به رنگ لثه می باشد و برای لثه های تکیه داده می شود.

عمر پروتز ثابت دندان فک بالا چقدر است؟

پروتز های ثابت به طور کلی از دو نمونه فلز سرامیک و تمام سرامیک ساخته می شود. زمانی که ایمپلنت ها در بافت استخوان به خوبی پیوند داده باشد. زمان مناسب برای قالبگیری و ساخت پروتز دندان می باشد. بعد از قالبگیری پروتز دندان جهت ساخت به لابراتوار دندانی فرستاده می شود. بیس و یا پایه پروتز می تواند از جنس فلز و یا سرامیک باشد و سپس مواد سرامیکی روی آن قرار داده می شود تا ظاهری طبیعی و نزدیک به دندان ها را به خود بگیرد.در صورتی که استاندارد های پروتز به خوبی رعایت شود پروتز های دندان می تواند عمری حدود 30 سال داشته باشد. استفاده از مواد با کیفیت و رعایت استاندارد های ساخت پروتر می تواند بسیار موثر باشد. دندانهای سرامیکی نسبت به آکریلیک در برابر سایش دوام بیشتری دارد

محل قرار گیری فیکسچر های ایمپلنت نیز نقش مهمی در عمر پروتز دندان ایمپلنت دارد. دندانپزشک با تجربه در تلاش است تا ایمپلنت ها را در فضایی فرار دهد که بافت استخوان مناسب تری داشته باشد و تعادل پروتز به خوبی برقرار شود.رعایت بهداشت دهان و دندان جهت محافظت از ایمپلنت های دندانی بسیار ضروری است. در صورتی که پروتز ها با بافت اثه به خوبی منطبق باشد، برای جلوگیری از جمع شدن پلاک و جرم نیاز است اطراف ایمپلنت به خوبی تمیز شود.بعد از تحویل پروتز ها در صورت وجود مشکل به صورت دوره ای به دندانپزشک خود مراجعه نمود و مشکلات را رفع نمایید.

مواد استفاده شده در پروتز دندان بهتر است از چه نوعی باشد

معیار های متفاوتی برای انتخاب جنس پروتز دندان فک بالا وجود دارد که به شرایط بافت استخوان بیمار و همچنین میزان هزینه بستگی دارد. در مواردی که بافت استخوانی بیمار اجازه کاشت تعداد بالای ایمپلنت را نمی دهد بیمار می تواند از درمان اوردنچر استفاده کند.پروتز های ثابت سرامیکی از مقاومت و عمر بالاتری نسبت به پروتز های اکریلی برخوردار است اما در مقابل پروتز های سرامیکی از هزینه ساخت بالاتری نسبت به پروتز های آکریلی دارا می باشد.

در مورد پروتز های ثابت در مواردی که پروتز های تمام فک نیاز است پروتز های فلز سرامیک از مقاومت بالاتری برخوردار است و درمقابل پروتز های تمام سرامیک به ظاهر دندان طبیعی بسیار نزدیک تر بوده و ظاهری زیبا به دندان ها می دهد.

پروتز دندانی متحرک چیست

پروتز های دندانی از نظر نوع عملکرد و کارایی به دو نمونه ثابت و متحرک تقسیم می شود. در نوع متحرک که برای افرادی استفاده می شود که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشند و برای بهبود عملکرد فرد در عمل جویدن و همچنین برای پر کردن فضای خالی دندان ها از پروتز متحرک استفاده می نمایند.این پروتز ها همانطور که از نامشان مشخص است متحرک هستند و نیاز است قبل از خواب درآورده و شستشو داده شود. این پروتز ها از جنس دندان های پیش ساخته و مواد رنگ لثه تشکلیل شده است.

انواع پروتز دندانی متحرک

پروتز های متحرک بر اساس تعداد دندان از دست رفته به دو دسته پارسیل یا تکه ای و پروتز تمام فک تقسیم می شود همچنین بر اساس مواد مورد استفاده در پایه پروتز دندان می تواند از نوع آکریلی ، کروم کبالت و فلکسی باشد.

پروتز آکریلی:

مواد آکریلی که خشک و شکننده است و برای اتصال بین دندان ها گزینه مناسبی نیست اما پالیش پذیری خوبی دارد استفاده می شود. بیشتر در پروتز های متحرک کامل یا تمام فک استفاده می شود.

پروتز کروم کبالت:

مواد کروم کبالت و آکریل که گزینه خوبی برای استفاده در فضای بین دندان هاست و از فضای بین دندان ها و حتی روی دندان ها برای اتصال پارسیل استفاده می کند، این نوع از پروتز دارای استحکام خوبی است اما به دلیل دیده شدن فلز آن به خوبی مورد استقبال قرار نگرفته است.

پروتز فلکسی:

مواد فلکسیبل که به تازکی مورد توجه قرار گرفته است و انعطاف پذیر است که با عنوان ژله ای نیز شناخته می شود، این پارسیل به خوبی اطراف دندان ها را پوشانده و به رنگ لثه بسیار نزدیک بوده و لقی بسیار کمی دارد.پروتز متحرک کامل یا دندان مصنوعی کامل: برای افرادی مناسب است که تمام دندان های خود را از دست داده اند. این نوع پروتز از زمان های دور مورد استفاده قرار گرفته و شناخته شده می باشد. جنس بیس یا پایه این دندان ها از مواد اکریلی بوده و روی آن از دندان های مصنوعی پیش ساخته از برند های مختلف استفاده می شود که دارای کیفیت و رنگ بندی متفاوتی هستند.

پروتز دندانی متحرک برای چه کسانی مناسب نیست؟

از مزایای پروتز متحرک می توان به عدم نیاز به تراش دندان های کناری و نیاز به جراحی و همچنین هزینه به صرفه آن نسبت به درمان های دیگر اشاره کرد. اما با توجه به اینکه محل قرارگیری آن برای داشتن ثبات کافی بین دندان ها و روی لثه بیمار می باشد در بلند مدت با ایجاد تحلیل استخوان دچار لقی می شود. لذا بیمارانی که توقع دارند دندان متحرک عملکردی مانند دندان طبیعی داشته باشد توصیه می شود به دنبال درمان های جایگزین باشند.

تفاوت پروتز دندانی متحرک و ثابت

پروتز های دندان ثابت در جهت استحکام بخشیدن به دندان هایی که دچار پوسیدگی شده و تاج دندان تا حد زیادی از بین رفته باشد روی دندان قرار می گیرد تا به عنوان یک پوشش در برابر نفوذ مواد و ایجاد پوسیدگی مجدد عمل کرده و استحکام تاج دندان را حفظ نماید.در مواردی از پروتز ثابت برای پر کردن فضای خالی یک تا دو دندان نیز استفاده می شود که به آن پل یا بریج دندانی گفته می شودو به این صورت که دندان های کناری که دچار پوسیدگی هستند پایه قرار گرفته و یک روکش متصل سه یا چهار واحدی روی دندان ها قرار می گیرد.

در مواردی که دندان های کناری دندان از دست رفته سالم باشد بهتر است جای خالی را با ایمپلنت پر کرد. در غیر این صورت فضای خالی را با استفاده از پروتز های متحرک که از دو قسمت دندان و پایه رنگ لثه تشکیل می شود پر می کنند. این پایه می تواند از مواد آکریلی، کروم کبالت و یا فلکسی ژله ای باشد که دور دندان های اطراف حلقه شده و ثبات کافی به دندان متحرک بدهد.

جراحی لثه چیست و چگونه انجام میشود

زمانی که به دلیل بیماری های لثه به دندانپزشک مراجعه می شود بنا به تشخیص دندانپزشک طرح درمان به بیمار اعلام می شود که بسته به شرایط بیمار می تواند جرمگیری و یا یکی از انواع حراحی لثه باشد. رایج ترین علت بروز مشکلات لثه ای می تواند تجمع پلاک و باکتریها و ایجاد عفونت باشد که با استفاده از درمان جرمگیری زیر لثه و استفاده از دارو می تواند رفع شود.

در صورتی که بافت لثه نیاز به جراحی داشته باشد دندانپزشک بنا به شرایط لثه بیمار اقدام به جراحی می کند. جراحی های لثه انواع متفاوتی دارد مثل جراحی لیفت لثه، جراحی برداشت لثه و یا در مواردی جراحی پیوند لثه انجام می شود.

دلایل جراحی لثه چیست؟

همانطور که گفته شد زمانی که شخص به بیماری لثه دچار می شود نیاز است که عامل بیماری شناسایی شده و برطرف شود. بیماری لثه می تواند به دلیل وجود بیماری های ضمینه ای مثل دیابت و یا تحلیل استخوان فک، مصرف دخانیات و جمع شدن پلاک های دندانی و ایجاد عفونت لثه، رخ دهد. دندانپزشک بعد از تشخیص عامل بیماری درمان را انجام می دهد.

انواع جراحی لثه

انواع جراحی لثه زمانی انجام می شود که از درمان های جایگزین نمی توان استفاده نمود. به شرایط بیمار لثه که انواع گوناگونی دارد انجام می شود. جراحی لثه می تواند:    

  • جراحی فلپ لثه:

زمانی که بین استخوان و دندان فضایی مناسب جهت رشد باکتری ها و پلاک دندان ایجاد شود نیاز است بافت لثه کنار زده شده و عفونت و جرم ها به طور کامل پاکسازی شود و سپس بافت لثه به دور دندان بخیه شود تا پس از رشد مجدد لثه از نفوذ باکتری ها و آلودگی جلوگیری شود.

  • جراحی بازسازی لثه:

بیمارانی که دچار تحلیل استخوان می شوند و بافت استخوان اطراف ریشه عقب نشینی کرده باشد نیاز است که برشی در لثه ایجاد شود و فضای اطراف ریشه دندان با پودر استخوان پر شود. به این طریق بافت استخوان تحریک شده و اقدام به استخوان سازی می کند.

  • افزایش طول تاج:

زمانی که به دلیل خالی شدن فضای دندان پوسیده بافت لثه رشد کرده باشد نیاز است لثه اضافه برداشته شود و تاج دندان به طور کامل خارج از بافت لثه باشد، طول تاج دندان افزایش پیدا کرده و سلامت و زیبایی دندان حفظ شود.

  • جراحی پیوند لثه:

در مواردی که سطح بافت لثه بسیار پایین باشد نیاز است مقداری از بافت لثه از جای دیگر برداشته شده و به این قسمت پیوند داده شود. با این جراحی نواحی که ریشه دندان نمایان شده برطرف می شود.

مراحل جراحی لثه به چه صورت است

در مواردی که مشکلات لثه سطحی باشد می توان با استفاده از جرمگیری و استفاده از دهانشویه مشکل را برطرف نمود. در غیر این صورت بعد تشخیص نوع درمان مورد نیاز دندانپزشک با استفاده از بیحسی موضعی اقدام به انجام یکی از جراحی های معرفی شده می کند. در جراحی های معرفی شده، به طور مشترک نیاز است بافت لثه شکافته شود تا به بافت های زیر آن دسترسی پیدا کرد و با توجه به نوع درمان، کلیه جرم های اطراف دندان و حتی در مواردی اطراف ریشه دندان پاکسازی شود و سطح آن صاف نموده تا از تجمع مجدد باکتری ها جلوگیری شود. بعد از پاکسازی و یا در مواردی افزودن پودر استخوان بافت لثه با استفاده از بخیه به حالت اول خود برگردانده می شود.

برای تسریع در درمان دندانپزشک داروهایی تجویز می کند که برای جلوگیری از ایجاد عفونت و درد ناشی از جراحی نیاز است طبق دستورالعمل مصرف شود و همچنین نکاتی که بعد از پروتز دندان فک بالا برای جوگیری از خونریزی گفته می شود رعایت شود. استفاده از دهانشویه از ایجاد عفونت و همچنین تسریع در پیوند بافت لثه کمک به سزایی می کند.

<< ارائه انواع خدمات دندانپزشکی با کیفیت فوق العاده و قیمت پایین در نکو دنت >>

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همین حالا تماس بگیرید
Directions