پروتز دندانی

1پروتز دندان چیست
پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندان هستند دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنند.
2انواع پروتز دندان:
سه نوع پروتز دندان وجود دارد که عبارت است از : پروتز دندان متحرک پروتز دندان ثابت ایمپلنت
3مزیت و معایب پروتزهای متحرک نسبت به ایمپلنت چه هستند؟
دندان های مصنوعی نه تنها جایگزین دندان های از دست رفته اند بلکه بافت لثه و استخوان ازدست رفته را نیز پوشش می دهند و یک ظاهر مناسب را ارائه می کنند و این خصوصا در کسانی که تحلیل زیادی در استخوان و لثه خود داشته اند بسیار ارزشمند است. در این افراد با درمان ایمپلنت به تنهایی نمی توان همه این بافت ها را به نحو مطلوب بازسازی کرد. پروتز های متحرک در تمیز کردن و نگهداری راحت تر عمل می کنند و این برای کسانی که مشکل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دارند یک مزیت است. این پروتز ها سازگارترند و در صورت از دست دادن دندان های بیشتر می توان با تغییرات جزیی در طراحی آنها دندان های جدید از دست رفته را نیز پوشش داد. در نهایت این پروتز ها به طور کلی ارزان تر هستند.
4هزینه به چه صورت است؟
به طور کلی هزینه پروتز تا حد زیادی به دندانپزشک شما بستگی دارد. هزینه اکثر درمان های دندانپزشکی بر مبنای دو آیتم محاسبه می شود ارزش مواد مصرفی و دستمزد دندانپزشک. در پروتزهای دندانی علاوه بر این دو مورد دستمزد لابراتوار سازنده پروتز نیز باید به هزینه تمام شده اضافه شود و این که کدام نوع از پروتزهای ذکر شده مورد نیاز است. اگرچه پروتزها ارزان تر از ونیرهای متداول هستند، اما برخی دندانپزشکان هزینه ی زیادی بابت آن دریافت می کنند. بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک، در مورد دندانپزشک مورد نظر خود تحقیق کنید. علاوه بر این، بهتر است قبل از تصمیم گیری نظر یک متخصص را درمورد دندانپزشکان زیبایی و دندانپزشکان پروتز جویا شوید، به این دلیل که ممکن است نیاز واقعی شما متفاوت با چیزی باشد که تصور می کنید.

آشنایی با انواع پروتز های دندانی:

پروتز دندان ثابت

در بین عموم پروتز ثابت دندان به عنوان روکش دندان مرسوم است. دو نوع پروتز دندان ثابت وجود دارد که عبارتند از :

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

در بین عموم پروتز ثابت دندان به عنوان روکش دندان مرسوم است که معمولا زمانی دندان احتیاج به روکش دارد که ساختار آن ضعیف شده ودندان نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد ، گاهی برای زیبایی دندان نیز از روکش استفاده می شود . در برخی از اوقات به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال)، روکش به جویدن غذا می کند.

بریج دندان ( dental bridges)

بریجهای دندانی یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت هستند که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان مرسوم است.افرادی از این نوع پروتز دندان استفاده می کنند که یک یا تعداد زیادی از دندانهای خود را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شود وفرد دوباره توانایی جویدن غذا را باز یابد

مزایای پروتز دندان

پروتز های دندان برای بیماری توصیه می شود که تمام دندان ها یا تعدادی از دندان ها را از دست داده باشد. نوع ثابت یا روکش که برای استحکام بخشیدن به دندان و محافظت از دندان استفاده می شود و همچنین برای ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از ترمیم تاج دندان و تراش روکش قالبگیری شده و در لابراتوار دندانی ساخته می شود. پروتز دندان به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش های زیبایی دهان و دندان نیز شناخته می شود که به دلیل داشتن نتایج مناسب و همچنین جای گیری درست در دندان مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. نوع دیگر پروتز متحرک است که برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته استفاده می شود و در مدل های مختلف با توجه به شرایط دندان های بیمار پیشنهاد می شود. از جمله فلیپرهای تک دندان یا چند دندان و یا پارسیل های اکریلی و کروم کبالت، برای غذا خوردن بهتر به بیمار کمک می کند و در برخی موارد جای خالی دندان ها را پر می کند که زیبایی را به شخص باز می گرداند.

پروتز دندانی متحرک

گاهی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .
 
 

پروتز دندانی متحرک

گاهی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .
 
 

پروتز دندانی متحرک

گاهی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .
 
 

پروتز دندان متحرک و انواع آن

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر پروتز دندان پارسیل است که به عنوان « دندان تکه ای » موسوم است . انواع گوناگون پروتز دندان پارسیل عبارتند از:

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) : که به عنوان یک درمان موقتی در بسیاری از موارد استفاده می شود .

پروتزهای کرم کبالت : که به عنوان درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (کسانی که در عقب دهان دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که نمیخواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتزهای دندان دارای ترکیب آکریل (بخش صورتی دست دندان « لثه پروتز ») و آلیاژ فلزی که بخش عمده آن ازکرم و کبالت تشکیل شده است ، هستند . می شود. پروتز های دندان به علت فلزی بودن گیره ها ظاهری نا خوشایند دارند به همین علت از نوع دیگری پروتز دندان پارسیل طراحی شده به نام پروتز دندان پارسیل felexite که بخش فلزی آن به رنگ دندان است ، استفاده می کنند.

پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

افرادی که تمام دندانهای خود را از دست داده اند ، از پروتز دندان متحرک استفاده میکنند، با پیدایش ایمپلنت های دندانی امروزه، استفاده از این انواع پروتز دندان متحرک کمتر شده، اما هنوز هم به عنوان درمان کم هزینه بی دندانی استفاده می شود.

دندان مصنوعی یا پروتز دندان کامل

پروتز دندان کامل نیز دارای دو نوع معمولی و لثه نرم است .

پروتز کامل دندان دو بخش دارند :یکی که دندانها سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز مرسوم به« لثه پروتز » که این بخش لثه پروتز برای کارآیی لازم باید مستحکم باشد.

پروتز دندان اوردنچر (over denture)

اوردنچرنوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که نسبت به پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است .

پروتز دندان اوردنچر دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند.

Open chat
همین حالا تماس بگیرید
Directions