عصب کشی

عصب کشی:

 

دندان هایی که عفونت و میکروب ها راهی برای ورود به عصب دندان (پالپ) پیدا کرده و دارای درد ممتد ، آبسه ، عفونت های دندانی …هستند نیاز به عصب کشی دارند .

راه های ورود میکروب ها به عصب دندان ( پالپ، شامل عصب و عروق خونی و بافت زمینه ای است): پوسیدگی های عمیق ، بیماری های لثه و استخوان و بافت های اطراف دندان ، بیماری های سیستمی بدن و شکستگی دندان بر اثر ضربه می تواند باشد درمان عصب کشی ،شامل پاکسازی و شکل دادن داخل کانال‌های ریشه در طول مناسب و مسدود کردن مسیر کانال‌ها با مواد است به طوری که میکروب‌های داخل کانال ریشه پاکسازی شوند و امکان رشد میکروب‌ها هم در آینده غیرممکن شود.

عصب کشی می تواند در ۱-۳ جلسه انجام شود و بستگی به حضور عفونت در بافت های اطراف دندان دارد. در بعضی موارد پوسیدگی دندان تقریبا ۲/۳ تاج دندان را در بر گرفته است ، که برای مقاومت و گیر بهتر مواد از وسایل پیچ مانند استفاده می شود یا قالبی از کانال دندان تهیه و به لابراتوری فرستاده وبرای ساخت روکش (post and core) دندان اقدام می شود. عصب کشی طول عمر دندان پوسیده و ضعیف شده را بیشتر کرده و از عفونت ها و آبسه های دندانی جلوگیری می کند.

آبسه های دندانی:

آبسه می تواند از عفونت های پریودنتال ( از بافت های اطراف دندان ) و پری اپیکال ( از پالپ دندان ) منشأ بگیرد.بعضی مواقع آبسه هاکانالی(sinus tract) برای خروج به بیرون از لثه تشکیل می دهنددر این مواقع می توان از مواد پرکردنی عصب کشی دندان (gutta percha) استفاده کرد و آن را داخل کانال عفونتی قرار داد و منشا عفونت را پیدا کرد .

بعضی مواقع آبسه راهی به فضای خالی اطراف پیدا میکند و با فشاری که ایجاد می کند باعث تورم و درد در قسمت های گردنی و گوش می شود.

آبسه ممکن است همراه با تب، طعم بد دهان و دشواری در باز و بسته کردن دهان باشد.در صورت عدم درمان ، آبسه میتواند به عارضه های دیگر مانند کیست های دندانی منتقل شود برای درمان آبسه باید تأمل و خونسردی خود را حفظ کنید ، به درمان های خانگی اکتفا نکرده و حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

همین حالا تماس بگیرید