لمینیت دندان

اطلاعاتی درباره لمینیت دندان

روش های تغییر رنگ و ظاهر دندان ها

برای تغییر ظاهر دندان و همچین تغییر رنگ معمولا دو روش وجود دارد یکی روش کامپوزیت ونیر است و همینطور که از نامش مشخص است از مواد کامپوزتی در پروسه درمان زیبایی استفاده میشود و روش دوم لمینت سرامیکی است که مواد سرامیکی برای زیبایی دندان ها به کار میرود.

کامپوزیت ونیر نوعی از زیبایی است که توسط دندانپزشک با تجربه در ضمینه زیبایی انجام میشود. جلسه اول عموما دندان های بیمار چکاب کلی شده که شامل بررسی شرایط فک بیمار، پوسیدگی های دندان و لثه ها میشود و اگر بیمار شرایط لازم برای انجام درمان کامپوزیت ونیر را داشته باشد مرحله انتخاب کامپوزیت با توجه به رنگ و ظاهر دندان های فرد انجام میگیرد. اگر دندان ها نیاز به جرمگیری و رفع پوسیدگی داشته باشد بعد از انجام آن پروسه زیبایی با گذاشتن مواد کامپوزیت به صورت لایه ای روی دندان و شکل دادن آن آغاز میشود و در مرحله پایانی پالیش دندان ها انجام میگیرد.

مقایسه روش های متفاوت لمینت دندان

در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این درمان ها ویژگی و مزایای خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایی ,انتخاب صورت می گیرد.

درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه انجام می شود ولی درمان لمیینت سرامیکی در سه جلسه قابل انجام است.

درمان کامپوزیت ونیر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش یا بدون تراش دندان انجام می شود در صورتی که در روش لمیینت سرامیکی دندان لازم است سطح خارجی دندان ها مقداری تراش داده شود .

هزینه درمان کامپوزیت ونیر کمتر از لمینت سرامیکی است 

درمان لمینت سرامیکی از استحکام بالایی برخوردار بوده و عمر بالایی نسبت به درمان کامپوزیت ونیر دارد.

لمینت سرامیکی رنگ پذیر نیست اما کامپوزیت بعد از گذشت زمان تغییر رنگ داده و نیاز به پالیش مجدد دارد.

مراقبت های بعد از درمان کامپوزیت ونیر:

کمی تغییر رنگ در کامپوزیت ها شایع و معمول است، با بهداشت دهانی مناسب و استفاده کم از غذاهای رنگی، قهوه ،چای و ترک کردن سیگار و قلیان می توان کامپوزیت ها را تا مدتها درخشان مانند روز اول نگه داشت .

در صورت تغییر رنگ کامپوزیت با پالیش دوباره کامپوزیت ها می توان آن را به رنگ روز اول تبدیل کرد.

تنوع رنگ در کامپوزیت ها کمک بزرگی برای انتخاب رنگ توسط درخواست کننده ایجاد می کند. در بعضی مواقع به دلیل درست قرار ندادن کامپوزیت، بعد از مدتی لثه اطراف آسیب می بیند، رنگ قرمز، تورم، خون ریزی لثه از نشانه های عفونت لثه است که در این صورت حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

کامپوزیت ونیر نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد، برای مراقبت از دندان و زیبایی آن نیاز هست بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ و پوسیدگی دندان ها باید به استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان توجه ویژه ای شود. همچنین از خوردن غذاهای سفت خوددراری کنید. معمولا بسته به رعایت بهداشت دندان، بین 6 ماه تا 1 سال یک بار دندان ها نیاز به پالیش پیدا خواهد کرد.

چگونگی لمینت سرامیکی دندان

در روش درمانی لمینت سرامیکی یک پوسته نازک سرامیکی روی سطح دندان قرار داده می شود و به این وسیله تغییر رنگ و ظاهر دندان زیبایی منحصر به فردی به دندان بیمار می دهد.

پروسه این درمان به این شکل هست که بعد از ویزیت اولیه بیمار و تشخیص اینکه درمان مناسب بیمارمی تواند لمینت سرامیکی باشد، مرحله انتخاب رنگ دندان ها انجام میشود. لازم به ذکر است اگر دندانهای بیمار نیاز به ترمیم داشته باشد بهتر است قبل از شروع درمان برطرف شود.

با توجه به شرایط دندانها میزان تراش مورد نیاز لمینت که در برخی موارد بسیار ناچیز است و در مرحله ویزیت اولیه به بیمار گفته شده انجام می شود. پروسه اصلی لمینت سرامیکی انجام تراش روی دندان ها بوده که بعد از انجام آن در مرحله بعدی قالبگیری انجام میشود. در ادامه قالب تهیه شده از لمینت ها توسط لابراتوار دندانی ساخته شده و در جلسه بعدی آماده تحویل میشود تا لبخندی زیبا را به بیمار هدیه دهد.

از مزایای لمینت سرامیکی استحکام بالا آن به نسبت کامپوزیت ونیر و همچنین عدم رنگپذیری هست که کیفیت بالاتری به بیمار ارائه میدهد. باید در نظر داشت با علم بر اینکه که لمینت سرامیکی رنگ پذیری ندارد ولی عدم رعایت بهداشت دندان و استفاده نکردن مرتب از نخ دندان و مسواک میتواند باعث ایجاد پوسیدکی و افتادن لمینت دندان شود.

لمینت دندان

موارد کاربرد لمینت دندان

لمینت دندان به طور کلی به دو روش لمینت سرامیکی و کامپوزیتی انجام می شود و هرکدام دارای مزایا ویژه خود می باشند. مزیت مشترک لمینت ها اصلاح طرح لبخند و زیبا نمودن دندان هاست.

افرادی که دندان های آن ها دچار بی نظمی، شکستگی، فاصله بین دندانی و پوسیدگی باشد می توانند از طریق درمان ارتودنسی و یا لمینت زیبایی را به دندان های خود بدهند. در مواردی که بی نظمی دندان ها به نحوی باشد که نتوان از درمان لمینت استفاده نمود، نیاز است ابتدا درمان ارتودنسی انجام شده سپس درمان لمینت انجام شود.

بیمارانی که نحوه قرارگیری دندان های پیشین آن ها در فک بالا و پایین روی هم بوده و یا فک پایین جلوتر از فک بالا بوده و همچنین بیمارانی که دندان ها بیرون زده دارند نیاز است قبل از انجام درمان زیبایی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند.

همین حالا تماس بگیرید
Directions