لمینیت دندان

1مواد زیبایی دندان
کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت . لمینت یا ونییر لایه ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم, شکل , رنگ و طول دندان ها یا بستن فاصله بین دندان های شکسته روی دندان قرار داده می شود . کامپوزیت ها از مواد پلاستیک و شیشه ساخته شده اند ، اگر چه این مواد از استحکام پایین تری نسبت به لمینت های سرامیکی برخوردارند ولی می توانند با نگهداری مناسب و بهداشت دقیق زیبایی متفاوتی برای شما به ارمغان بیاورند .
2کامپوزیت ونییر بهتر است یا لمیینت ؟
ونییر ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به صورت مستقیم در مطب انجام می شوند که به آنها ونییر کامپوزیتی می گویند و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتوری ساخته می شوند که به آنها ونییر سرامیکی گفته می شوند.
3آیا می توان از درمان کامپوزیت ونییر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد ؟
در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان کامپوزیت ونییر را مد نظر داشت .

اطلاعاتی درباره لمینیت دندان

روش های متفاوت لمینت دندان

– در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این درمان ها ویژگی و مزایای خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایی ,انتخاب صورت می گیرد.

– درمان کامپوزیت ونییر در یک جلسه انجام می شود ولی درمان لمیینت سرامیکی در سه جلسه قابل انجام است.

– درمان کامپوزیت ونییر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش یا بدون تراش دندان انجام می شود در صورتی که در روش لمیینت سرامیکی دندان لازم است سطح خارجی دندان ها مقداری تراش داده شود .

– هزینه درمان کامپوزیت ونییر کمتر از لمینت سرامیکی است 

روش های تغییر رنگ و ظاهر دندان ها

برای تغییر ظاهر دندان ها و همچین تغییر رنگ معمولا دو روش وجود داره که یکی روش کامپوزیت ونیر هست، همینطور که از اسمش مشخصه از مواد کامپوزتی در پروسه استفاده میشه و روش دوم لمینت سرامیکی هست که مواد سرامیکی برای زیبایی دندان ها به کار میره. کامپوزیت ونیر نوعی از زیبایی است که توسط دندانپزشک با تجربه در ضمینه زیبایی انجام میشه. جلسه اول عموما دندان های بیمار چکاب کلی میشه که شامل شرایط فک بیمار، پوسیدگی های دندان و لثه ها میشه بررسی میشه و اگر بیمار شرایط لازم برای انجام درمان کامپوزیت ونیر را داشته باشه مرحله انتخاب کامپوزیت با توجه به رنگ و ظاهر دندان های فرد انجام میشه. اگر دندان ها نیاز به جرمگیری و رفع پوسیدگی داشته باشد بعد از انجام آن پروسه زیبایی با گذاشتن مواد کامپوزیت به صورت لایه ای روی دندان و شکل دادن آن آغاز میشه و در مرحله پایانی پالیش میشه. کامپوزیت ونیر نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد، برای مراقبت از دندان و زیبایی آن نیاز هست بهداشت دهان و دندان بیشتر رعایت بشه. برای جلوگیری از تغییر رنگ و پوسیدگی دندان ها باید به استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان توجه ویژه ای بشه. همچنین از خوردن غذاهای سفت خوددراری کنید. معمولا بسته به رعایت بهداشت دندان، بین 6 ماه تا 1 سال یک بار دندان ها نیاز به پالیش پیدا میکنه.

 

مراقبت های بعد از درمان کامپوزیت ونییر:

کمی تغییر رنگ در کامپوزیت ها شایع و معمول است ، با بهداشت دهانی مناسب و استفاده کم از غذاهای رنگی، قهوه ،چای و ترک کردن سیگار و قلیان می توان کامپوزیت ها را تا مدتها درخشان مانند روز اول نگه داشت .

در صورت تغییر رنگ کامپوزیت با پالیش دوباره کامپوزیت ها می توان آن را به رنگ روز اول تبدیل کرد.

تنوع رنگ در کامپوزیت ها کمک بزرگی برای انتخاب رنگ توسط درخواست کننده ایجاد می کند. در بعضی مواقع به دلیل درست قرار ندادن کامپوزیت ، بعد از مدتی لثه اطراف آسیب می بیند، رنگ قرمز ، تورم ، خون ریزی لثه از نشانه های عفونت لثه است که در این صورت حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چگونگی لمینت دندان

در روش درمانی لمینت سرامیکی یک پوسته نازک سرامیکی روی سطح دندان قرار می گیره و زیبایی به خصوصی به ظاهر دندان میده. پروسه این درمان به این شکل هست که بعد از ویزیت اولیه بیمار و تشخیص اینکه درمان مناسب بیمار لمینت سرامیکی هست، مرحله انتخاب رنگ دندان ها انجام میشه. اگر دندان های بیمار نیاز به ترمیم داشته باشه بهتر است قبل از شروع کار برطرف بشه. با توجه به شرایط دندان ها میزان تراش مورد نیاز لمینت که در برخی موارد بسیار ناچیز است در مرحله ویزیت اولیه به بیمار گفته میشه. پروسه اصلی لمینت سرامیکی انجام تراش مورد نیاز روی دندان ها شروع میشه و در مرحله بعدی قالبگیری انجام میشه. در ادامه لمینت ها توسط لابراتوار دندانی ساخته میشه و در جلسه بعدی آماده تحویل میشه تا لبخندی زیبا را به بیمار هدیه بده. از مزایای لمینت سرامیکی استحکام بالا آن به نسبت کامپوزیت ونیر و همچنین عدم رنگپذیری هست که کیفیت بالاتری به بیمار ارائه میده. باید در نظر داشت درسته که لمینت سرامیکی رنگ پذیری نداره ولی عدم رعایت بهداشت دندان و استفاده نکردن مرتب از نخ دندان و مسواک میتونه باعث ایجاد پوسیدکی و افتادن لمینت دندان بشه.

Open chat
همین حالا تماس بگیرید
Directions