لمینت دندان

لمینیت دندان

1مواد زیبایی دندان
کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت . لمینت یا ونییر لایه ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم, شکل , رنگ و طول دندان ها یا بستن فاصله بین دندان های شکسته روی دندان قرار داده می شود . کامپوزیت ها از مواد پلاستیک و شیشه ساخته شده اند ، اگر چه این مواد از استحکام پایین تری نسبت به لمینت های سرامیکی برخوردارند ولی می توانند با نگهداری مناسب و بهداشت دقیق زیبایی متفاوتی برای شما به ارمغان بیاورند .
2کامپوزیت ونییر بهتر است یا لمیینت ؟
ونییر ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به صورت مستقیم در مطب انجام می شوند که به آنها ونییر کامپوزیتی می گویند و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتوری ساخته می شوند که به آنها ونییر سرامیکی گفته می شوند.
3آیا می توان از درمان کامپوزیت ونییر به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد ؟
در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی نباشد و رشد فک به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان کامپوزیت ونییر را مد نظر داشت .

اطلاعاتی درباره لمینیت دندان

روش های متفاوت:

– در پاسخ به این سوال باید گفت که هر کدام از این درمان ها ویژگی و مزایای خاص خودش را دارد و بسته به شرایط و مشکلات دندانها و توقع و نیاز بیمار از درمان زیبایی ,انتخاب صورت می گیرد.

– درمان کامپوزیت ونییر در یک جلسه انجام می شود ولی درمان لمیینت سرامیکی در سه جلسه قابل انجام است.

– درمان کامپوزیت ونییر محافظه کارانه تر بوده و با حداقل تراش یا بدون تراش دندان انجام می شود در صورتی که در روش لمیینت سرامیکی دندان لازم است سطح خارجی دندان ها مقداری تراش داده شود .

– هزینه درمان کامپوزیت ونییر کمتر از لمینت سرامیکی است .

– یکی از معایب کامپوزیت ونییر رنگ پذیری آن است در حالی که لمیینت سرامیکی رنگ آن غیر قابل تغییر است . با توجه به موارد ذکر شده روش کامپوزیت ونییر در مواردی وضعیت دندان ها سالم هستند و سن بیمار کم است توصیه می شود . روش لمینت سرامیکی دندان در مواری که مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان , پر کردگی های وسیع و پوسیدگی های عمیق و نسج دندان ضعیف است , توصیه می شود .

مراقبت های بعد از درمان کامپوزیت ونییر:

کمی تغییر رنگ در کامپوزیت ها شایع و معمول است ، با بهداشت دهانی مناسب و استفاده کم از غذاهای رنگی، قهوه ،چای و ترک کردن سیگار و قلیان می توان کامپوزیت ها را تا مدتها درخشان مانند روز اول نگه داشت .

در صورت تغییر رنگ کامپوزیت با پالیش دوباره کامپوزیت ها می توان آن را به رنگ روز اول تبدیل کرد.

تنوع رنگ در کامپوزیت ها کمک بزرگی برای انتخاب رنگ توسط درخواست کننده ایجاد می کند. در بعضی مواقع به دلیل درست قرار ندادن کامپوزیت ، بعد از مدتی لثه اطراف آسیب می بیند، رنگ قرمز ، تورم ، خون ریزی لثه از نشانه های عفونت لثه است که در این صورت حتما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

 

Open chat
همین حالا تماس بگیرید
Directions