جرم گیری دندان

دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که هر شش ماه دندان های خود را جرم گیری کنید و‌کسانی که پریودنتیت دارند هر سه یا چهار ماه یک بار باید ویزیت شوند. از آن جایی که افرادی که سیگار، مواد مخدر و تنقلات بین وعده ای فراوان استفاده می کنند و یا بر اثر بعضی از‌بیماری ها،دهانی خشک دارند نیاز به توجه بیشتری به بهداشت دهان خود دارند.

چه مدت یکبار نیازبه جرمگیری دندان است؟

در صورتی که دندان ها به صورت صحیح مسواک شود و نخ دندان کشیده شود. نیازی نیست به طور متناوب جرمگیری انجام شود؛ در واقع زمانی جرم دندان تشکیل می شود که اجازه داده شود باکتری ها  روی دندانها رشد کنند. زمانی که بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود این جزم ها در اطراف لثه جمع شده و باعث ایجاد پوسیدگی دندانی می شود لذا بهتر است برای تشخیص نیاز به جرمگیری با دندانپزشک خود مشورت کنید.

آیا پولیشینگ برای دندان مضر است؟

بعد از برداشتن جرم های دندان روی دندان را با خمیر جرمگیری بروساژ می کنند. این مواد به خاطر دارا بودن ریز دانه ها باعث صیقلی شدن سطح دندان شده و از جم شدن جرم در این سطوح جلوگیری می کند. این مواد به مینای دندان هیچ آسیبی نمی رساند و ضرری ندارد.

نکات مهم برای انتخاب پروتز دندان

مسواک زدن صحیح

متاسفانه به اشتباه در ذهن ما جا افتاده است که هرچه از مسواک ضخیم تر استفاده کنیم و محکمتر مسواک بزنیم و از دهان شویه هایی با الکل زیاد در روز استفاده کنیم وضعیت بهداشت دهان خود را بهتر کرده ایم ، اما قضیه بر عکس است .هر چه مسواک نرم تر باشد و آرام تر مسواک بزنیم در طول زمان ۳_۴ دقیقه ، سه بار در روز ، با زاویه45 درجه به دندان به طوری که مسواک با لثه شما هم برخورد کرده تا موادی که زیر لثه جمع شده اند را بیرون بکشد. مسواک زدن زبان خود را هرگز فراموش نکنید.

مسواک زدن با مسواک سخت به طور مکرر باعث حساس شدن و برداشت قسمت هایی از مینای دندان شما و همچنین آسیب به بافت لثه شما می شود. در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل مناسب با گذر زمان به تدریج در سطح دندان‌ها در زیر خط لثه ذرات غذا و پلاک و باکتری‌ها تجمع پیدا می‌کند. تجمع باکتری‌ها باعث تحریک لثه می‌شود. حاصل این اتفاق التهاب و عفونت لثه می‌باشد. عفونت لثه در صورتی که درمان نشود پیشروی کرده و به وضعیت شدیدتری به نام پریودنتیت تبدیل می‌شود.

پریودنتیت

پریودنتیت وضعیت برگشت ناپذیر بوده و در صورت عدم رسیدگی منجر به لق شدن و افتادن دندان می‌شود. در این فرایند علاوه بر از دست رفتن دندان، استخوان فک نیز تحلیل می‌رود. مهم‌ترین درمان بیماری لثه در مراحل اولیه جرم‌گیری دندان است. در فرایند جرم‌گیری تمام جرم و پلاک زیر مرز لثه زدوده میشود . اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های غذایی روی دندان بنشینند، با زدن مسواک همه آنها از بین می روند اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به راحتی نمی شود از شر آنها خلاص شد. 

جرمگیری دندان خود را به ما بسپارید. 

همین حالا تماس بگیرید
Directions