ایمپلنت دندان

ایمپلنت چیست:

ایمپلنت به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته می شود و جایگزین دندان از دست رفته می شود . ایمپلنت های دندانی میتوانند یک پارچه و یا دو تکه با شند که توسط پیچ اتصال قسمت تاج و ریشه به هم وصل شوند.

ایمپلنت چگونه انجام می شود:

جایگذاری ایمپلنت که معملا پس از سپری شدن 6 ماه (برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان ) انجام می شود . اغلب ایمپلنت کاملا در زیر لثه پنهان می شود اما در تکنیک یک مرحله ای سطح امپلنت در بیرون لثه قرار می گیرد و بخیه ها پس از 7 تا 10 روز کشیده می شوند.

جراحی ایمپلنت معمولا شامل باز کردن لثه روی استخوان در ناحیه نصب ایمپلنت و یا پیوند استخوان در آن ناحیه می شود. لذا باید انتظار مقداری تورم لثه و درد پس از عمل داشته باشید.

هنگامی که ایمپلنت جوش خورد ، لثه روی آن برییده و باز می شود.  پروتز دندانی به وسیله اباتمنت روی فیکسچر ایمپلنت متصل می شود.

نکات مهم برای انتخاب پروتز دندان

زمان نصب پروتز ایمپلنت:

زمان نصب پروتز به کیفیت و کمییت استخوان فک و کیفیت جوش خوردن بستگی دارد. در برخی موارد پروتز مصنوعی که بر روی ایمپلنت نصب می شود موقتی است. این مرحله برای ارزیابی ایمپلنت در موضع کنترل نیرویی که به ایمپلنت وارد می شود و در نواحی که زیبایی دهان اهمیت دارد و ایمپلنت در معرض دید است انجام می شود. همچنین لثه اطراف ایمپلنت تا زمان اتصال پروتز نهایی فرصت پیدا می کند تا التیام یابد.

پروتز نهایی دندان معمولا 3 تا 9 ماه پس از جایگذاری ایمپلنت بر روی آن قرار می گیرد.

توجه :

برخی عادات مانند مصرف زیاد الکل و سیگار خطر ایجاد مشکلات مربوط به التیام بافت ها را افزایش داده و تاثیر منفی بر سلامت لثه و استخوان پیرامون ایمپلنت در بلند مدت می گذارند.

هنگامی که از ایمپلنت به خوبی مراقبت نشود ، رسوبات نرم و سخت در اطراف آن شکل می گیرند که بسیار مشابه همان رسوب و جرم هایی هستند که در دندان طبیعی دیده می شوند.

در صورتی که این رسوبات پاک نشوند منجر به عفونت لثه ،خونریزی، درد و ناراحتی می شوند، درست همانند آنچه که درمورد دندان طبیعی رخ می دهد.

زمان نصب پروتز ایمپلنت:

سینوس گونه ای حفره خالی دو فک بالا است که با کشیده شدن دندان های زیر آن بزرگ میشود و فضای کاشت ایمپلنت را کاهش می دهد. در این موارد باید فضای ایجاد شده با پیوند استخوان پر شود تا بتوان ایمپلنت را در استخوان جدید کاشت به این عمل سینوس لیفت می گویند که به دو صورت انجام میشود.

سینوس لیفت بسته (Close Sinus Lift) :

جراحی سینوس بسته در جابیکه حداکثر به سه تا پنج میلیمتر فضا احتیاج است انجام می شود وایجاد فضای بیشتر از آن باید به روش سینوس لیفت باز انجام میشود. که این روش همزمان با کاشت ایمپلنت انجام می شود و پس از آن حداقل شش ماه باید صبر کرد.

سینوس لیفت باز (Open sinus Lift) :

جراحی سینوس باز در جاییکه به بیش از سه میلیمتر فضا جهت کاشت ایمپلنت احتیاج است انجام می شود و معمولا به گونه ای انجام می شود که ابتدا جراحی سینوس انجام شده و پس از گذشت حداقل 4 ماه از زمان جراحی کاشت ایمپلنت در ناحیه سینوس انجام میشود که معمولا این مرحله نیاز به انجام جراحی سینوس بسته نیز دارد .

بزرگ شدن سینوس و نیاز به جراحی سینوس برای کاشت ایمپلنت:

ایمپلنت دندان بهترین راه‌حل طولانی‌مدت برای دندان‌های ازدست‌رفته است

• لثه های سالم داشته باشد.

• استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت در فک خود داشته باشد. بعضی افراد که استخوان فک خود را از دست داده اند نیز می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند، اما ابتدا لازم است استخوان از بین رفته با استفاده از روش های درمانی مناسب تجدید و ترمیم شود.

• تعهد برای مراقبت بسیار مناسب از دندان های کاشته شده. در این حالت لازم است دندان ها و لثه ها به صورت روزانه مسواک زده و نخ دندان کشیده شود. علاوه بر این ملاقات منظم با دندان پزشک در این رابطه از اهمیت خاص برخوردار است.

همین حالا تماس بگیرید
Directions